Menu

Camilla Lackberg Księżniczka z lodu

Idąc w odwiedziny do bliskiej osoby, będąc ciekawym co u niej słychać, jak się jej wiedzie, czy wszystko jest w porządku po dłuższym czasie braku kontaktu, jest coś czego nie chcemy odkryć po przekroczeniu progu jej domostwa?

Trupa. Trupa osoby do której się udaliśmy.

Autorka zaczyna kryminalnego menueta, ze skandynawską subtelnością, bez ironii żeby sprawa była jasna, raczej z zaskoczeniem dla czytającego. Skandynawski kryminał, który jest zaprezentowany w innej odsłonie.

Camilla Lackberg Księżniczka z lodu z losem z piekła rodem

Poddasze_Ilustracja_Księżniczka-z-lodu_Krymi_plFoto: Rafał Bear

„Ogrzewał w dłoniach kosmyk jej włosów. Drobne kryształki lodu topiły się. Ostrożnie zlizał wilgoć z dłoni.  

Przytulił policzek do krawędzi wanny i poczuł przenikające przez skórę zimno. Była taka piękna, jakby płynęła po powierzchni lodu.  

Czuł, że ich wzajemna więź wciąż istnieje. Nic się nie zmieniło, wszystko jest tak samo. Są z tej same gliny.” 

Camilla Lackberg

Księżniczka z lodu inna niż skandynawskie kryminały

On czyli Lukas, gwałtowny, nieobliczalny, pozbawiony pozytywnych emocji z tak dużym oporem w nim samym i megalomanią, która uniemożliwia zmianę.  

On czyli dupek, który bije, kłamie i namawia do tuszowania swoich niecnych czynów.    

Ona, jego żona. Jej zdaniem, był dobrym ojcem o ironio. Wierzyła w niego. Uważała, że nie może go zostawić bo pozbawi dziecko ojca. To jej wina, w taki sposób tłumaczyła to sobie. Wiedziała i wierzyła, ze może być lepsza żoną.    

To jeden z wątków, po przeczytaniu którego nie sposób przejść obojętnie nad książką Camili Lackberg.                                                                                                          

„Spojrzał na swoje znienawidzone dłonie, niosące zarówno piękno, jak i śmierć. Musiał pogodzić się z tą sprzecznością. Dobre stawały się tylko wtedy, kiedy ja głaskał. Dotykając jej, odpychał zło. Znikało przynajmniej na chwilę. Z drugiej strony zło tkwiące w nich obojgu żywiło się nimi”. 

 Camilla Lackberg

Księżniczka z lodu to obyczajowa lektura obowiązkowa

Księżniczka z lodu Camilla Lackberg, kryminał, żeby nie było wątpliwości, to książka, która z powodzeniem może stanąć na półce wraz z opowieściami obyczajowymi. Pokazanie przez Lackberg relacji międzyludzkich w dość dużej społeczności, zajmuje autorce większą część książki. Cierpliwie przedstawia bohaterów i z rozdziału na rozdział otwiera ich charaktery, emocje i losy. 

Trzeba przyznać, że jest co przedstawiać. Niegodziwość ludzka, jaką opisuje autorka jest wprost nie do wyobrażenia. W książce Lackberg przeczytamy także o wrażliwości z jednej strony i zobaczymy chłód niewykształconych emocji z drugiej. W Księżniczka z lodu tajemniczość wzajemnie przeplatających się wątków, atmosfera, napięcie i finał całej historii kryminalnej stoją na bardzo wysokim poziomie.  

Przyznam, że autorka zaskoczyła mnie. A może założyłem, że skandynawskie kryminały są pisane inaczej? Tak czy inaczej, trudno będzie znaleźć elementy, które można napisać lepiej, bo na siłę nic nie zamierzam robić.

Kryminały i thrillery najlepszych autorów czyta się z równie dużym zaangażowaniem, jak tą opowieść. Książkę można polecić nawet osobom, które nie gustują w skandynawskich historiach kryminalnych. Podczas lektury są momenty, kiedy nie sposób rozpoznać kraju i społeczności, jaka posłużyła przedstawieniu tej opowieści kryminalnej.  Kamila Lackberg-Księżniczka z lodu-Krymi_pl

Źródło: www.krymi.pl

Okładka: Wydawnictwo Czarna Owca

  1. ISBN 978-83-7554-105-2
Structured Data, Review
Title: Camilla Lackberg Księżniczka z lodu
Reviewed by Camilla Lackberg on Apr 30
Rating:
Summary: Camilla Lackberg Księżniczka z lodu
Description: Idąc w odwiedziny do bliskiej osoby, będąc zaciekawionym o losy domownika, czego nie chcemy odkryć po przekroczeniu progu?
Trupa. Trupa gospodyni.
Ocena
  • Ogólne wrażenie
  • Klimat w książce
  • Świeżość pomysłu
  • Efekt "książka przeczytała mnie"
  • Można wziąć coś wartościowego do realnego świata
4.2
User Rating: 0.0 (0 votes)
Sending

Zostaw wskazówkę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rating

Przeczytaj poprzedni wpis:
Niemowa-Hjorth-Rosenfeldt-drzwi-wejsciowe-Krymi_pl
Niemowa Hjorth Rosenfeldt

Gdy ginie człowiek to strata dla najbliższych jest nie do opisania. A co się czuje kiedy ginie niemal cała rodzina?...

Stolik-w-lokalu-ilustracja-Kolekcjoner-Kosci-Krymi-pl
Jeffery Deaver Kolekcjoner Skór

Brutalnie zacząć, nie pokazując wiele z chwili popełnienia zbrodni, a jednak na tyle dużo by piorunująco podziałać na wyobraźnię. [wp_time_to_read]

Zamknij