Menu

Drugie życie Pana Roosa Hakan Nesser

Leniwie i chłodno. Tak się zaczyna ten kryminał. Na początku Nesser nie rozpieszcza też jeśli chodzi o tajemniczość, chociaż… W miarę czytania kryminału apetyt rośnie. A tempo? Tempo toczącej się akcji jest jakby szybkie, ale inaczej.

Drugie-zycia-pana-roosa-krymi_pl

Foto: Rafał Bear

Kryminał w takie tempo na Drugie życia Pana Roosa

Wolno, przeraźliwie wolno momentami, poznajemy historię bohatera. Jest nim Ante Valdemar Roos. Przytyk? Tak, choć rozumiem w jakim celu tak to zostało napisane. Aby poznać tą kryminalną historię, po prostu należy dostosować swój apatyt na niespodzianki do tempa zaproponowanego przez Nessera. Żadnych skrótów, żadnego ścinania zakrętów czy puszczania oka. Niektórzy autorzy i ich książki kryminalne tak mają. Zdanie po zdaniu poznajemy bohatera i jego tajemnice.

Pan Roos ma to co zdecydowana większość ludzi potrzebuje do życia. Do szczęścia jest to jednak za mało. Przez długie lata spędzone w Szwecji, w pracy na etacie przysparzającej letnich doświadczeń, przeoczył w życiu dużo.
Bohater stronił od esencji życia. Emocje i uczucia na jakie sobie pozwalał, właściwie ich brak, doprowadziły go na skraj życia.o

„Jestem człowiekiem o pirofitycznym usposobieniu – pomyślał Ante Valdemar Roos – i to na tym polega mój problem. Budzę się tylko raz na jakieś sto lat.” Hakan Nesser Drugie życia Pana Roosa

Hakan Nesser w książce Drugie życia Pana Roosa w niezwykły sposób, jak na kryminał, opisuje sceny o większej dramaturgii. Czyta się to dziwnie, a jednak można i tak.
Nie oznacza to, że dosadny język się nie pojawia.

„Z jakiegoś powodu Anna zaczęła z nią rozmawiać i szybko się okazało, że to jedna z byłych dziewczyn Steffa. Kiedy dotarło do niej, że Anna z nim mieszka, chichot zamarł. Zdenerwowała się i spoważniała.
– Kurwa! – rzuciła. – Kurwa mać, uważaj!
– Czemu? – chciała wiedzieć Anna. – Na co mam uważać?” Hakan Nesser ” Drugie życia Pana Roosa

Miłość Pana Roosa i kryminał 

Fascynacja do Logarny jest dla Roosa drogą wolności. Radość i podniecenie, jaką sprawia jej odkrycie jest jednym z katalizatorów dalszych zdarzeń. Ważną rolą w książce Drugie życie Pana Roosa odgrywają kobiety. Alice, Anna oraz Eva Backman to te, które odegrały największą rolę. Wyjaśnienie swojsko brzmiącego imienia jednej z nich znajdziemy w jednym z pierwszych rozdziałów książki Nessera.

To czego mi zabrakło, to dosadność w kluczowych scenach. Hakan opisuje to jakby zza szyby. Nie zmienia to faktu, że Nesser skrupulatnie zaplanował i zrealizował cel na wysokim poziomie. Autor nie zmarnuje twojego czasu. Z czystym sumieniem, polecam.

http://krymi.pl/wp-content/uploads/2014/09/Drugie-życia-Pana-Roosa-Hakan-Nesser-Krymi_pl.jpg

Źródło: www.krymi.pl

Ocena
  • Ogólne wrażenie
  • Klimat w książce
  • Świeżość pomysłu
  • Efekt "książka przeczytała mnie"
4

Zostaw wskazówkę

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *