Menu

Duchy wiatru Mons Kallentoft

Zabójstwo niemal od początku książki. Atmosfera w Duchy Wiatru jest intrygująca i tajemnicza. Autor jest jednocześnie dość oszczędny w szczegółach, żeby nie powiedzieć skąpy. [wp_time_to_read]

Ilustracja Duchy-wiatru-Mons-Kallentoft1

Foto: Rafał Bear

Mons Kallentoft w zaplanowany i wyrafinowany sposób zaczyna tą kryminalną historię. Wyobraźnia w takich opowieściach zaczyna wydajniej działać, tak na przekór. Z każdą stroną bardziej odkrywane są fakty i prawdziwe natury postaci biorących udział tej historii kryminalnej.

Jak się czyta Duchy wiatru Mons Kallentoft -a?

Jest dystans. Taki skandynawski dystans do którego przyzwyczaiła nas większość autorów z tej części kryminalnego świata. Skandynawskie kryminały przecież tak mają a tu wyjątku nie ma. Dom opieki w którym młoda pracownica, córka Pani komisarz Malin Fors  odkrywa prawdziwo – smutne realia życia mieszkańców. Los starszych osób w takich miejscach jak to, jest z góry określony i wcale nie dlatego, że jednokierunkowy. To brak szacunku, zaangażowania w opiekę i skąpe środki na utrzymanie pensjonariuszy pokazują kolejne wersy książki Duchy wiatru.

Hans Morelia trzyma słuchawkę tuż przy uchu. Rozpoznaje ten głos po drugiej stronie. Jest ostry, głęboki i należy do dziennikarza Daniela Högfeldta z „Corren”. Przeprowadzał rozmowę kwalifikacyjną z Högfeldtem, kiedy szukali nowego szefa do spraw public relations, ale Högfeldt wybrał pracę dla Stiff Technologies. Potem Hans Morelia przeczytał w gazecie, że Daniel Högfeldt odszedł ze Stiff i znów jest reporterem w „Corren”. Dziennikarz w jakiś sposób zwietrzył, co się wydarzyło w Keruben. Chce się dowiedzieć, jaki był przebieg wydarzeń, i teraz pyta: – Czy to normalne, że w waszych placówkach pacjenci odbierają sobie życie? Prosto z mostu. Niezręcznie, surowo. – Nie. O ile wiem, coś takiego wydarzyło się drugi raz – odpowiada spokojnie Hans Morelia. – A ten pierwszy? Gdzie to się stało i kiedy? – Nie mogę odpowiedzieć na to pytanie, ze względu na obowiązek zachowania poufności wobec pacjentów.

Mons Kallentoft Duchy Wiatru

Zbrodnia w Duchy Wiatru

Mons Kallentoft pozwala jedynie pobieżnie poznać ofiarę. Już wkrótce po rozpoczęciu lektury tego kryminału dowiadujemy się o śmierci starszego Pana imieniem Konrad, znalezieniu jego zwłok i rozpoczęciu śledztwa.

Patolog Karin ma wątpliwości. W prosektorium po raz pierwszy pada słowo… morderstwo. Po niedługim czasie, minutach, nabiera innego znaczenia, bo Karin otrzymuje wstępne wyniki badań z krwi. Nikt z grupy zaangażowanej w sprawę nie ma wątpliwości.

Ciekawość jaką potrafi stworzyć Mons Kallentoft

    „Mijam was. Siedzicie przy stolikach na chodniku i pijecie piwo. Ja też jestem po paru piwach, ale nie mogę ani nie chcę się do was przysiadać. Żaden z was nie zwraca na mnie uwagi, bo niby dlaczego mielibyście to robić? Nie ma we mnie nic dziwnego, nic, czym trzeba się przejmować albo co warto by oglądać. Jestem tej samej barwy co hotel, bruk ulicy, nocne niebo. Brzmię tak samo jak szmer waszych głosów. Możecie sobie siedzieć razem i próbować zredukować mnie do zera. I może wam się to uda, ale pojawię się, gdy będziecie się tego najmniej spodziewać. A wtedy powinniście się trzymać z dala. Wtedy wasze uśmiechy zamrą na ustach, a szmer waszych głosów zmieni się. W krzyk. Pistolet leży w skrzynce. Błyszczy naoliwiony. Myślę o tym, jak stoję w ogrodzie i zaglądam przez wielkie okno.

    Patrzę na szczęście.

    Na bogactwo.

    Na wszystko to, czego nigdy nie zdobędę.

    Może zamiast tego trzeba odebrać komuś najbardziej wartościową rzecz, jaką posiada. „

    Mons Kallentoft Duchy Wiatru

Autor tego szwedzkiego kryminału przedstawia losy bohaterów skupiając się na relacjach miedzy ludźmi.

„Jedna z najlepszych książek Monsa Kallentoft -a” – Lotta Olsson, „Dagens Nyheter”

Książka jest warta polecenia oczywiście dla tych lubiących kryminały skandynawskie.

 

Okładka Duchy Wiatru Mons Kallentoft

Źródło: www.krymi.pl

Okładka: Rebis

ISBN: 978-83-7818-587-1

Structured Data, Review
Title: Duchy wiatru Mons Kallentoft
Reviewed by Duchy wiatru Mons Kallentoft on Nov 1
Rating:
Summary: Duchy wiatru Mons Kallentoft skandynawski kryminał
Description: Mons Kallentoft w Duchy Wiatru w zaplanowany sposób zaczyna tą kryminalną pozycję. Wyobraźnia w takich sytuacjach zaczyna działać.
Ocena
  • Ogólne wrażenie
  • Klimat w książce
  • Świeżość pomysłu
  • Efekt "książka przeczytała mnie"
  • Można wziąć coś wartościowego do realnego świata
3.6
User Rating: 0.0 (0 votes)
Sending

Zostaw wskazówkę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rating

Przeczytaj poprzedni wpis:
Przejście-podziemne-wysofaj-się-albo-zginiesz-Krymi_pl
James Patterson Wycofaj się albo zginiesz

Zaskoczenie jest królem trudnych sytuacji. Jego prawą ręką jest pomysłowość a doradcami szybkość i precyzja. Wartość zaskoczenia w rozgrywkach kryminalnych...

Samochody-poscig-Becky-Mastermann-Krymi_pl
Becky Masterman Droga 66

Początki są zwykle dwojakiego rodzaju. Albo zaczyna się po myśli i idzie zgodnie z oczekiwaniami, albo wręcz przeciwnie. Od początku...

Zamknij