Menu

James Patterson Wycofaj się albo zginiesz

Zaskoczenie jest królem trudnych sytuacji. Jego prawą ręką jest pomysłowość a doradcami szybkość i precyzja. Wartość zaskoczenia w rozgrywkach kryminalnych jest po prostu kluczowa i bezcenna. Dzięki temu na znane już fakty pada „inne, nowe” światło.Przejście-podziemne-wysofaj-się-albo-zginiesz-Krymi_plFoto: Rafał Bear

Spodziewamy się jednego, a otrzymujemy coś na wskroś odmiennego. A co na to bohaterowie? Ci otrzymują nowe okoliczności, drugie szanse, trzeci bilet z możliwością powrotu. A wydawało by się, że sytuacja jest już znana.                

Akcja! James Patterson wycofaj się albo zginiesz

Historia kryminalna James Patterson Wycofaj się albo zginiesz, to triumf pomysłowości. Bohaterem jest dziennikarz Nick, którego zastajemy w drodze powrotnej do… właściwie, to on sam na nie wie dokąd zmierza. My wiemy, że w tempie zasługującym na uwagę ucieka z Zalingei, liczącego 30 000 mieszkańców miasta w południowo-zachodnim Sudanie. 

– Jesteś gotowy? – zapytał Alan.  – Lepiej, żebyś był. Wynosimy się stąd! 

 – Żarty sobie robisz! 

 – Nie, jestem śmiertelnie poważny. Widzisz ten głaz z przodu z prawej? Tuż za nim jest skarpa – powiedział.  

 – Skąd wiesz? 

 – Byłem skautem, Nick. Zawsze gotowi. Musimy tylko skoczyć na bark, zwinąć się i poturlać, a na pewno nas nie zauważą! Zaufaj mi. 

Skierowałem światło latarki na prędkościomierz. Sto trzydzieści kilometrów na godzinę. Że niby co? Skoczyć i się poturlać? 

Nie było jednak czasu na dyskusje czy kłótnie. Głaz i skarpa były tuż-tuż. Obok nas gwizdnęła następna kula. Wziąłem głęboki oddech i powiedziałem to, co Alan chciał usłyszeć:  

  – Dobra, kurwa, zróbmy to! 

Porwałem plecak i odwróciłem się, żeby uchwycić się pałąka bezpieczeństwa. Ping! – nadleciała następna kula. I jeszcze jedna: ping! A potem tuzin pingów i puków. 

Zgrzytając zębami, żeby dodać sobie otuchy, czułem głęboko w ustach smak kurzu. Przez cztery lata studiów dziennikarskich na Northwestern University ani razu nie uczestniczyłem w kursie „Skacz i się turlaj”. Szkoda. Większy byłby z tego pożytek niż z części tego, czego nauczyłem się na zajęciach z gramatyki i etyki.  

Geronimo!

Howard Roughan, Patterson i możliwości

Samolotem ONZ dotarł do Dubaju. Jak określił to miasto w jednym ze swoich artykułów, „Disneyland na haju”.  Następnym celem miał być Paryż. Miał, bo okazał się nie do zdobycia. Szefowa Nicka, jego wielka…, no może o tym sami przeczytacie.  

Ze strony na stronę z ekranu na ekran, częściowo czytałem ebooka na monitorze, ta książka, jak dobre książki kryminalne zaczynała czytać mnie.  

Vincent Marcozza, prawnik mafii. Jego rola zmieściła się w jednej scenie , ale za to, jak spektakularnej! Jak się później okaże w stosunku do niego sprawiedliwość jest ślepa, dosłownie. Marcozza reprezentował w sądzie klienta, mafiosa i nie dochował należytej staranności. Miał w tym cel? 

 Nasz bohater, człowiek czynu, zostaje „zaproszony” do lokalu, gdzie ma przeprowadzić wywiad z byłą gwiazdą baseballu. Z wywiadu będą nici, bo nieopodal, w tym lokalu jeden z klientów właśnie stracił…..  

Każda z osób, które ma niecne zamiary w książce, płaci za to wysoką cenę, jednak wedle różnych miar. Słabych stron i elementów do zmiany nie znalazłem. Krókie rozdziały sprzyjają utrzymaniu wysokiego tempa w książce.

 Zdecydowanie i w całej kryminalnej rozciągłości polecam, James Patterson wycofaj się albo zginiesz.

wycofaj-sie-albo-zginiesz-krymi
Źródło: www.krymi.pl

Okładka: Wydawnictwo Albatros

ISBN 978-83-271-5154-4

Structured Data, Review
Title: James Patterson Wycofaj się albo zginiesz
Reviewed by James Patterson on Jan 5
Rating:
Summary: Wycofaj się albo zginiesz
Description: Zaskoczenie jest królem trudnych sytuacji. Jego prawą ręką jest pomysłowość a doradcami szybkość i precyzja. Wartość zaskoczenia w rozgrywkach kryminalnych jest po prostu kluczowa i bezcenna. Dzięki temu na znane już fakty pada „inne, nowe” światło.
Ocena
  • Ogólne wrażenie
  • Klimat w książce
  • Świeżość pomysłu
  • Efekt "książka przeczytała mnie"
5
User Rating: 1.5 (2 votes)
Sending

Zostaw wskazówkę

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rating

Przeczytaj poprzedni wpis:
Krymi-pl_Jo Nesbo Człowiek Nietoperz
Jo Nesbo Człowiek Nietoperz

A co powstanie z krzyżówki nietoperza, policjanta śledczego z dużym doświadczeniem w otwieraniu butelek i australijskiego barowego życia?

Krymi-pl Obserwator Charlotte Link
Obserwator Charlotte Link

Zimna jest aura w książce, bo od października do stycznia trwa akcja tej historii kryminalnej. Mokro, mroźno, śnieżnie i realistycznie...

Zamknij