Menu

Jo Nesbo Pancerne serce

Jasność na co dzień widzą nieliczni, ciemność pozostała cześć ludzi na ziemi. W codzienności życia z tych dwóch pozornie odległych od siebie grup ludzi układają się wspólne losy świata. Dobro przeplata się ze złem, każdego dnia od świtu do nocy.

krymi_pl-jo-nesbo-pancerne-serce Foto: Rafał Bear

W każdej sekundzie upływającego czasu ludzie poddawani są próbom. Ta szwedzka historia kryminalna, na jaką próbę wystawia detektywa Harry Hole?

Pancerne serce Jo Nesbo ma przy pisaniu

Tajemniczo, brutalnie w sposób pełen kryminalnego napięcia zaczyna się kolejna książka Jo Nesbo Pancerne Serce. Kiedy usłyszałem z audiobooka pierwszą scenę to pomyślałem, że słychać tu rękę świra, a to okazał się pełen profesjonalizmu wstęp. Tak jak przystało dobre książki kryminalne, jak przystało na skandynawski kryminał.

W książkę z Harry Hole trudno wcisnąć oddech

Tempo książki jest odpowiednio wysokie, Jo incydentalnie zwalnia. Kaja przyjeżdża do Hong Kongu. Jej towarzysz podróży, lekko natrętny Chiński obywatel dostaje pstryczka w nos podczas próby zalotów. Następnie mamy przejazd piętrowym autobusem i chwilę potem Hotel Empire Kowloon z czterema gwiazdkami, który pozwala na krótki relaks po podróży.

Harry Hole ponad pół roku przebywa w klimacie podzwrotnikowym, kolor skóry trupio blady. Stan zdrowia, prawie zgon. A w Norwegii są dwa trupy. Cóż robić?

„Harry Hole – pomyślała. Get you. Leżał na materacu na wznak i oddychał prawie bezgłośnie. Na czole rysowała mu się głęboka zmarszczka a kość szczęki pod prawym uchem wystawała jeszcze wyraźniej kiedy spał. Z sąsiednich boksów dochodziło pokasływanie i pochrapywanie innych mężczyzn. Kapiąca z sufitu woda uderzała w betonową posadzkę z przeciągłym zniechęconym westchnieniem. Przez otwór wejściowy wpadała smuga zimnego niebieskiego światła świetlówek z recepcji.

Kaja zobaczyła szafę na ubrania pod oknem. Krzesło i plastikową butelkę z wodą obok materaca na podłodze. To wszystko.

Czuć było słodko-gorzki zapach przypominający spaloną gumę. Dym unosił się z peta w popielniczce stojącą na podłodze obok butelki ze smoczkiem. Kaja usiadła na krześle i zobaczyła, że on trzyma coś w dłoni. Tłusto, żółto-brązową grudkę. Dość się naoglądała haszyszu w ciągu tamtego roku kiedy patrolowała ulice by wiedzieć, że to nie haszysz. Była prawie druga kiedy się obudził.”

Jo Nesbo Pancerne serce

Jo Nesbo pancerne serce rozliczenie

Harry Hole, nie bez oporów i wątpliwości wkracza do akcji. Książka, audiobook i ebook bo w takich formatach możemy się zapoznać z książką Jo Nesbo jest to bardzo sprawnie napisany szwedzki kryminał. Język jest oschły, momentami industrialny z nielicznymi ozdobami. Chropowatość składni a także minimalizm w opisie oraz dosadność, to jest Jo Nesbo Pancerne serce.

W treści znajdziemy akapitowe twarde puenty, dodające akcji, nieuchronność tego, co musi się stać. Jo Nesbo nie pozostawia wątpliwości, że wie dokąd zmierza.

„… zgniłe liści lepiły się do kafelków w pustych basenach. Miejsce wyglądało na ostatecznie i na wieki opuszczone, na przeklęty świat. W głębokim basenie wiatr wywoływał turbulencje monotonnie zawodząc pod dziesięciometrową białą wieżą do skoków, która na tle nocnego nieba wyglądała jak szubienica.”

Jo Nesbo Pancerne serce

Oszczędny w słowach Harry, daje popis elokwencji podczas windykacji za energię. Pracownik zakładu energetycznego kontaktuje się z nim w sprawie zaległości. Jak się okazuje, nieskutecznie.

Trzeba przyznać, że są akapity, w których lekko ponosi autora z tymi głębokościami przeżyć. Ilość mroku i czarnych analiz, niemal strumień świadomości, jest momentami zbyt dominujący. To nasycenie może być zbyt duże, ale nie dla smakoszy znających takie szwedzkie książki kryminalne.

Generalnie audiobook, ebook czy tradycyjna książka Pancerne serce, forma do wyboru, jest warta poświecenia czasu i przeczytania. Jest to godna polecenia książka.

http://krymi.pl/wp-content/uploads/2014/11/Krymi_pl-Jo-Nesbo-Pancerne-serce.jpgŹródło: www.krymi.pl

 

Structured Data, Review
Title: Jo Nesbo Pancerne serce
Reviewed by Jo Nesbo on Nov 9
Rating:
Summary: Jo Nesbo Pancerne serce
Description: Jasność na co dzień widzą nieliczni, ciemność pozostała cześć ludzi na ziemi. W codzienności życia z tych dwóch pozornie odległych od siebie grup ludzi układają się wspólne losy świata. Dobro przeplata się ze złem, każdego dnia od świtu do nocy. W każdej sekundzie upływającego czasu ludzie poddawani są próbom. Ta szwedzka historia kryminalna, na jaką próbę wystawia detektywa Harry Hole?
Pancerne serce Jo Nesbo ma przy pisaniu
Ocena
  • Ogólne wrażenie
  • Klimat w książce
  • Świeżość pomysłu
  • Efekt "książka przeczytała mnie"
4.8
User Rating: 0.0 (0 votes)
Sending

Zostaw wskazówkę

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Rating

Przeczytaj poprzedni wpis:
Las zdjęcie
Charlotte Link Wielbiciel

Myślisz, że możesz sobie bezkarnie odpoczywać kiedy chcesz? Uważasz, że masz prawo zażywać kąpieli słonecznych, przemiłych spotkań z przyjaciółmi czy...

Yrsa Sigurdardottir Weź moją duszę
Yrsa Sigurdardóttir Weź moją duszę

Spacer i oczekiwanie. Miała prawo do rozmowy i cierpliwie czekała na swój czas. Jej wątpliwości narastały kiedy jego przyjście wydłużało się....

Zamknij