Menu

Yrsa Sigurdardóttir Weź moją duszę

Spacer i oczekiwanie. Miała prawo do rozmowy i cierpliwie czekała na swój czas. Jej wątpliwości narastały kiedy jego przyjście wydłużało się. Niech tylko się pojawi, już ona mu… Dawała mu 10 minut, ale on się nie pojawił. 5 minut później emocje sięgały zenitu. Myśli galopowały jak oszalałe. Dla Birny to był koniec.

Yrsa Sigurdardottir Weź moją duszęFoto: Rafał Bear

„To wszystko było jak sen, nierealne. Znamy dobrze głos dotarł do jej uszu, ale w świetle tego, co się działo musiała się mylić. Usiłowała coś powiedzieć, lecz nie mogła wydobyć z siebie ani słowa. Jakiś głos wydobył się z jej krtani, choć przecież żadnego głosu nie wydawała. Bardzo to było dziwne.    

Zanim wszystko stało sie czarne, zdążyła pomyśleć, że nigdy nie pozna genezy powstania góry Kirkjufell. I choć to może być zdumiewające, tego najbardziej żałowała.”

Yrsa Sigurdardóttir Weź moją duszę, tylko czyją?

Subtelna powieść kryminalna, której akcja jest osadzona w klimatycznie przyjaznej inaczej Islandii. Islandia to wyspa o surowym klimacie, liczbie mieszkańców lekko przekraczającym 100 000 tys. i kilkoma czynnymi wulkanami.

Yrsa Sigurdardottir Weź moją duszę, to zdumiewająco lekko napisana historia kryminalna. Główna bohaterka to prawniczka Thora, która współpracuje z tak zwanymi standardowymi klientami, w obliczu ich braku, przyjmuje zlecenie od klienta imieniem Jonas.To powinno wyraźnie wybrzmieć, intratne zlecenie. 

Ów klient nabył hotel i od tej chwili zaczyna się historia kryminalna. Bohater i wizjoner swojego życia odnajduje pierwsze…

Weź moją duszę za pieniądze i wspomnienia

Jonas, jest powiedzmy to, nieszablonowy w postrzeganiu świata. Swoje decyzje podejmuje na podstawie nie tylko faktów i potencjalnych korzyści, zagrożeń, sympatii czy antypatii, ale i sfery ezoterycznej.

Yrsa Sigurdardóttir Weź moją duszę trudno aby zachwycił szybkością rozgrywanej akcji, błyskotliwością uczestników intrygi czy wreszcie dosadnością zdarzeń.

Jaka więc jest tajemnica autorki, ze pomimo braku specjalnych rekomendacji doczytałem do końca?

Początek jest królewski i to istna petarda, która zapowiada kryminał podszyty grozą. Im dalej, tym robi się smętniej. Momentami miałem wrażenie, że coś się skończyło, zanim się na dobre zaczęło. Oj. 

Wymaga cierpliwości Yrsa Sigurdardóttir Weź moją duszę

Po kolejnych akapitach tempo jest mniejsze, wnikliwość Thory większa, z kolei otwartość części bohaterów biegunowo odmienna. W opisywanych wydarzeniach pojawiają się „perełki”, w postaci zachowań ludzi.

Yrsa Sigurdardottir wprowadza czytelnika do świata wymagającego cierpliwości. Bo o ile natura pod kątem bogactwa na przykład kolorów jest skąpa w swoim wyrazie, widać to w treści, natura ludzka wyrównuje to z nawiązką. Samotność ludzi i otoczenie dużych przestrzeni wokół powoduje różne, często dziwne zachowania mieszkańców.

Kiedy dochodzi do zbrodni, swawolne tempo pryska. Lekkie słowa układają sie w miażdżące wyobraźnię sceny. Czytając je, tempo wzrasta wielokrotnie, szybciej szybciej i szybciej.
Yrsa Sigurdardottir Weź moją duszę

Źródło: www.krymi.pl

Okładka: Wydawnictwo Muza

Structured Data, Review
Title: Yrsa Sigurdardóttir Weź moją duszę
Reviewed by Yrsa Sigurdardóttir on Feb 7
Rating:
Summary: Weź moją duszę
Description: Spacer i oczekiwanie. Miała do rozmowy prawo i cierpliwie czekała. Wątpliwości narastały kiedy czekała na jego przyjście. Niech tylko się pojawi. Dawała mu 10 minut, nie pojawił się. 5 minut później emocje sięgały zenitu. Dla Birny to był koniec.
Ocena
  • Ogólne wrażenie
  • Klimat w książce
  • Świeżość pomysłu
  • Efekt "książka przeczytała mnie"
4.3
Sending
User Rating 0 (0 votes)
Comments Rating 0 (0 reviews)

Zostaw wskazówkę

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sending

Przeczytaj poprzedni wpis:
Yrsa Sigurdardottir Weź moją duszę
Yrsa Sigurdardóttir Weź moją duszę

Spacer i oczekiwanie. Miała prawo do rozmowy i cierpliwie czekała na swój czas. Jej wątpliwości narastały kiedy jego przyjście wydłużało się....

Przejście-podziemne-wysofaj-się-albo-zginiesz-Krymi_pl
James Patterson Wycofaj się albo zginiesz

Zaskoczenie jest królem trudnych sytuacji. Jego prawą ręką jest pomysłowość a doradcami szybkość i precyzja. Wartość zaskoczenia w rozgrywkach kryminalnych...

Zamknij